Chemické zloženie materiálu

 OCEĽ je zliatina železa s uhlíkom (do 2,14%) a sprievodnými prvky (Mn, Si, P, S, Cu), ktoré sa dostali do ocele pri výrobe. Okrem týchto sprievodných prvkov obsahujú niektoré ocele úmyselne pridané prvky, tzv prísadové prvky, ako Cr, W, Mo, V, Ni ai Oceľ na výrobu spojovacieho materiálu - maximálne 1,5% C.

Nelegované a nízkouhlíkové oceli

Podľa normy DIN 17 111 s obsahom C menej ako 22% sú požívané na výrobu skrutiek a matíc nižších pevnostných tried.

uhlíkovej ocele Podľa noriem DIN 1654 ocele na tvárnenie za studena, DIN 17200 ocele ku kalenie a popuštění, DIN 17210 ocele k cementovanie. Môžu byť rozdelené do troch skupín:

Kvalitná s obsahom C…0,35%, P a S…max. 0,045% 
Vysoko kvalitná s obsahom C…0,35%, P a S…max. 0,035% 
K tvárnenie za studena s obsahom C…0,35%, P a S…max. 0,035%, majú špeciálnu charakteristiku k tvárnenie za studena.

Zliatinové (legovanej ocele)

Podľa noriem DIN 1654 ocele na tvárnenie za studena, DIN 17200 ocele ku kalenie a popuštění, DIN 17210 ocele k cementovanie. V tejto skupine ocelí sa percento obsiahnutých prvkov (ktoré sa normálne vyskytujú v škodlivom percentuálnom zastúpení, alebo sú niektoré zbytočne obsiahnuté, iné zase chýbajú), upravuje tak, aby sme dosiahli charakteristických vlastností: výborné mechanické vlastnosti, lepšiu odolnosť voči korózii, voči vysokým alebo nízkym teplotám.

Uhlík (C): Je najdôležitejšou zložkou - ovplyvňuje predovšetkým mechanické vlastnosti. Pre výrobu spojovacích prvkov sa používa maximálne množstvo 0,5%. So zvyšovaním obsahu uhlíka sa zvyšuje pevnosť, ale znižuje sa tým tvárnosť za studena. Oceľ s obsahom uhlíka od 0,3% môže byť ďalej zušľachťovania.

Nikel (Ni): Zvyšuje prekaliteľnosť, odolnosť voči nízkym teplotám, antimagnetické odolnosť. V kombinácii najmenej 8% Ni s 18% Cr dostaneme austenitickú podobu nerezová oceľ v kvalite A2.

Chróm (Cr): Tiež zvyšuje odolnosť a pevnosť. Minimálne množstvo je 12,5% pre to, aby bola oceľ kvalifikovaná ako nerezová.

Molybdén (Mo): Zvyšuje pevnosť a zároveň znižuje popúšťacej krehkosť. Ak je pridané 2-3% Mo do oceľovej zliatiny s obsahom 18% Cr a 12% Ni, zvýši sa tým prudko odolnosť voči korózii.Tento druh austenitickej nerezovej ocele je označovaný A4.

Mangán (Mn): vyskytuje sa rovnako ako Si, P, S, väčšinou ako nečistota. Pridaním Mn sa zvýši pevnosť, odolnosť proti opotrebeniu, ale stane sa tým oceľ krehkejšia pri popúšťaní.

Titán (Ti): je používaný vo forme karbidu proti medzikryštalickej korózii u nerezových ocelí. Prvky ako niób (Nb) a tantal (Ta) spôsobujú rovnaký efekt.

Bor (B): je novinkou v technológii výroby ocelí pre spojovacie materiály. Len veľmi malé množstvo (0,002-0,003%) už zlepšuje prekalenie. Aplikácia bórom upravených ocelí je stále obľúbenejšie pri výrobe spojovacích prvkov ohýbaných za tepla i za studena.

oceľ na cementovanie

Je používaná pre súčasti veľmi namáhané v priereze i na povrchu. Obsahujú relatívne nízke percento uhlíka (C od 0,06 do 0,2%), ktorý je pridávaný počas tepelného spracovania. Pevnosť jadra je pomerne nízka, ale vysoká húževnatosť. Tvrdosť cementované vrstvy po zakalenie a popúšťanie je HRC = 62. Tento typ ocele je používaný pri výrobe samorezných skrutiek, skrutiek do plechu, univerzálnych skrutiek atď.


5 naj o našej firme

  • 45 000 položiek na sklade, 100 000 u partnerů
  • Dodávky do 24 hodín
  • Na trhu od roku 1996
  • Najlepšie ceny na trhu
  • Možnosť nákupu cez e-shop

© 2024, KILLICH s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prehlásenie o prístupnosti | Podmienky použitia | Ochrana osobných údajov | Mapa stránok

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Na začiatok ↑